Jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka jest sen. Umożliwia on nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, wpływa na samopoczucie oraz często także na stan zdrowia. Za wysoką jakość snu oraz niezwykły komfort odpowiadają przede wszystkim materace do spania. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w odpowiedni model?

Dlaczego warto zainwestować w materace do spania?

Materace to produkty przeznaczone do spania, które umożliwiają komfortowy wypoczynek oraz wpływają na jakość snu. Wszystko za sprawą ich unikalnych cech oraz budowy. Muszą być jednak odpowiednio dopasowane do potrzeb użytkownika oraz budowy ciała, czyli jego wagi, wieku, stanu zdrowia, a także preferencji odnośnie twardości czy wkładu. Na współczesnym rynku dominują dwa rodzaje materacy. Pierwszym są materace sprężynowe, które wyróżniają się osadzonymi w indywidualnych kieszonkach sprężynami. Gwarantuje to ugięcie produktu tylko w miejscu nacisku ciała, a także wysoką elastyczność punktową oraz redukcję drgań. Drugim są materace piankowe – produkty, których wnętrze w całości składa się z pianki. Oferują one niezwykłą miękkość oraz przyjemne wrażenie otulenia.

Czym charakteryzują się materace do spania?

Wszystkie podłoża do spania różnią się między sobą właściwościami, które wynikają z zastosowanego wkładu. Jednak niezależnie od wypełnienia, materace do spania muszą zapewnić użytkownikowi przede wszystkim:

  • prawidłowe wsparcie kręgosłupa,
  • stabilizację całego ciała,
  • zdrowy i spokojny sen,
  • higieniczny i antyalergiczny środowiskiem.

Warto wiedzieć, że pomimo wizualnego podobieństwa, materace mogą różnić się na przykład twardością. Na rynku znajdziemy zarówno materace twarde, jak i miękkie, które należy odpowiednio dobrać w zależności od naszych potrzeb. Co więcej, niektóre posiadają dodatkowy top z możliwością odpięcia go, co umożliwia uzyskanie 4, a nawet  6 twardości!

Jak dbać o materace do spania?

Abyśmy przez długi czas mogli cieszyć się cechami oraz właściwościami nowo zakupionego materaca, warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego zadbać. W pierwszej kolejności możemy rozważyć zakup maty ochronnej, która ochroni podłoże przed uszkodzeniami czy zabrudzeniami. Jednak sam materac warto również codziennie wietrzyć poprzez pozostawienie na kilkanaście minut niepościelonego łóżka. Dobrze również raz na jakiś czas odkurzyć materac, a także wyprać pokrowiec. Kiedy natomiast nasze podłoże się zużyje lub zmieni się waga użytkownika, warto skorzystać z materaca nawierzchniowego, który wpłynie na twardość naszego podłoża i pozwoli dalej cieszyć się komfortowym snem.

Odpowiednio dobrany materac do spania jest w stanie w pozytywny sposób wpłynąć na jakość naszego snu. W późniejszej perspektywie przełoży się to także na stan naszego zdrowia, dlatego nie warto zwlekać z zakupem idealnego podłoża!