Zakup materaca do spania dla wielu z nas stanowi spore wyzwanie. Wynika to przede wszystkim z tego, że chcemy wybrać idealnie dopasowany model. By to sobie ułatwić, warto zastanowić się nad indywidualnymi preferencjami oraz czynnikami, takimi jak nasza waga, wiek czy stan zdrowia. Jakie zatem materace mogą być potencjalnie najlepszym wyborem, ze względu na swoje uniwersalne cechy?

Materace sprężynowe – komfort i redukcja drgań

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się materace sprężynowe. Wszystko z uwagi na ich specyficzną budowę, która znacząco różni się od tej znanej nam jeszcze kilkanaście lat temu. Współczesne materace sprężynowe są stworzone z wysokiej jakości materiałów, które stanowią solidne wsparcie dla naszego kręgosłupa. W większości modeli wyróżnić można innowacyjne sprężyny kieszeniowe, w których każda z nich została umieszczona w osobnej kieszonce materiałowej. Umożliwia im to pracę w sposób indywidualny i tylko pod wpływem bezpośredniego nacisku. Dzięki temu charakteryzują się one wysoką elastycznością punktową, sprężystością oraz redukcją drgań, które na pewno doceni każda para.

Materace twarde – odpowiednie wsparcie dla osób cięższych

Decydując się na materace do spania, na uwadze musimy mieć przede wszystkim ich twardość. Przy jego wyborze powinniśmy kierować się głównie naszą wagą oraz wzrostem. Z tego względu podłoża zostały podzielone w następujący sposób: H1 to materace miękkie przeznaczone dla osób poniżej 60 kg, natomiast H2 są średniomiękkie dla wagi 50-80 kg. Następna jest twardość H3, która oznacza materace średniotwarde i jest odpowiednia dla użytkowników o wadze od 80 do 100 kg a najtwardsze są podłoża oznaczone jako H4 i powinny ich używać osoby powyżej 100 kg. Jeśli nie dopasujemy podłoża do naszej budowy ciała, może być to przyczyną późniejszych schorzeń kręgosłupa, dlatego tak istotne jest, by osoby cięższe wybierały modele twardsze. W przeciwnym razie ich plecy mogą się zapadać, powodując problemy zdrowotne.

Materace nawierzchniowe – uniwersalny produkt na każde podłoże

Na rynku znaleźć można również wyróżniające się pod wieloma względami materace nawierzchniowe odgrywające istotną rolę, gdyż są w stanie zmienić twardość podłoża. Stanowią one kilkucentymetrową matę zbudowaną z pianki, której rodzaj wpływa na cechy, jakimi produkt się charakteryzuje. Zastosowanie na przykład pianki termoelastycznej jest w stanie znacząco zmniejszyć odczuwaną twardość. Z uwagi na to są polecane osobom śpiącym na kanapie. Jednak to nie wszystko! Materace nawierzchniowe świetnie sprawdzą się także na materacu głównym jako zwiększająca komfort mata ochronna.

Na rynku znajduje się wiele ciekawych modeli materacy, jednak pamiętajmy, aby przy ich wyborze kierować się przede wszystkim osobistymi preferencjami oraz budową ciała. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wpływa na odczuwany komfort oraz jakość snu.