Czy w Wielkopolsce są atrakcje dla dzieci? Ależ tak! Poznań i okolice to kopalnia ciekawych propozycji na wycieczki z dziećmi. My proponujemy kilka, ale jest ich znacznie więcej.

Dlaczego warto odwiedzić Poznań z dzieckiem?

Pytanie: „Dlaczego warto odwiedzić Poznań z dzieckiem?” jest tak naprawdę szerszym pytaniem: czy i w ogóle warto z dziećmi podróżować? Odpowiedź może być tylko jedna: tak.

Hasło: „Podróże kształcą” w równym stopniu odnosi się do dorosłych, co i do dzieci. A może nawet przede wszystkim do dzieci. To właśnie one chłoną świat wszystkimi zmysłami, a podróżowanie jest dla nich bodźcem do zadawania pytań, zaspokajania ciekawości, poszerzania horyzontów. Dzieci, które mogą zobaczyć ciekawe miejsca na własne oczy, rozwijają się lepiej niż dzieci, które te same atrakcje widzą na kartach albumów bądź w internecie. No i w końcu nie da się ukryć, że podróżowanie z dziećmi, możliwość obserwowania radości na ich twarzach, to prawdziwa przyjemność dla rodziców.

A dlaczego warto poszukać atrakcji dla dzieci w Poznaniu? Tak naprawdę nie trzeba ich szukać, to miasto obfituje w ciekawe miejsca, które zainteresują nawet najmłodszych podróżników. Wbrew pozorom stolica wielkopolski to nie tylko słynne koziołki i zabytkowe kościoły. To miasto, które kryje w sobie niejedną niespodziankę. Spacer z dzieckiem ulicami Poznania to okazja do pokazania ciekawych rzeczy, ale i sposób na edukację zupełnie inną niż w szkole.

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Poznaniu

Muzeum Rogala

A dokładniej: Żywe Muzeum Rogala Świętomarcińskiego w Poznaniu, to pierwsze miejsce, do którego warto się udać z dzieckiem. W Muzeum Rogala można nie tylko oglądać i słuchać wykładów na temat historycznych ciekawostek o Poznaniu. Tu można także spróbować słynnego rogala – zjeść i… upiec. A właściwie najpierw upiec, a potem zjeść. Muzeum organizuje warsztaty, w czasie których dzieci poznają tradycję związaną z rogalami marcińskim i uczą się je robić według starej receptury. Przy okazji można poznać kilka słów w prawdziwej gwarze poznańskiej, która może nie jest tak znana, jak śląska czy kaszubska, ale Poznaniacy są z niej naprawdę dumni.

Stare Zoo

Stare Zoo jest najstarszym działającym w Polsce ogrodem zoologicznym. W odróżnieniu od Nowego Zoo w Poznaniu (do którego także warto się udać), tu nie spotkamy dużych egzotycznych zwierząt. Są raczej te, które dały się udomowić: kuce szetlandzkie, kozy, owce, osły oraz kilka gatunków małych zwierząt egzotycznych. Poza tym w Starym Zoo znajdują się place zabaw, otwarta siłownia, lodziarnie i punkty gastronomiczne. Dlaczego warto się tam udać? Choćby dlatego, że jest za darmo. I wcale nie namawiamy do poznańskiego liczenia każdego grosza, nic z tych rzeczy! To po prostu jeden z niewielu parków, w którym można się tak dobrze bawić i spotkać żywe zwierzęta. Jedyną płatną atrakcją jest park linowy.

Muzeum Sztuk Użytkowych

Nie jest tajemnicą, że dzieci nie lubią muzeów, bo trzeba być cicho, nie można biegać i niczego nie można dotknąć. Kłóci się to z naturalną dziecięcą żywiołowością. I właśnie dlatego warto zabrać najmłodszych do Muzeum Sztuk Użytkowych. Co prawda biegać i krzyczeć tu nie można, ale wolno – a nawet trzeba – dotykać i wąchać. Można się np. namacalnie przekonać, czym różni się porcelana od ceramiki, poznać dawną broń, meble, biżuterię, przedmioty codziennego użytku. A dla dziewczynek i ich mam specjalna gratka – przymiarki sukien z dawnych epok.
Sale muzealne przedstawiają konkretne okresy w dziejach, dzięki temu łatwiej jest wytłumaczyć najmłodszym zwiedzającym, jak żyli niegdyś ludzie i jakie mieli priorytety.

Palmiarnia

Kolejne miejsce, które pomoże wyjaśnić dziecku „jak to jest”. Tym razem jak to jest z roślinami w różnych miejscach na świecie. Palmiarnia to niezwykły ogród botaniczny podzielony na dziewięć pawilonów. Każdy z nich zaaranżowany jest w inny sposób. Jeden to kawiarnia, bo po intensywnym zwiedzaniu każdy ma ochotę na herbatkę i pyszne ciasto. Ale ważniejsze jest to, co wcześniej, czyli:
– rośliny strefy tropikalnej,
– rośliny strefy subtropikalnej,
– rośliny podszycia lasu tropikalnego,
– rośliny wodne,
– kserofity starego i nowego świata oraz sawanna,
– sukulenty Ameryki, czy kaktusy,
– akwarium,
– rośliny klimatu umiarkowanego.
Każdy pawilon pozwala niemal namacalnie przenieść się w daną strefę i poznać różnicę między słoneczną sawanną a deszczowym lasem strefy równikowej. To bezcenna nauka, której nie da się zastąpić przeglądaniem podręczników ani oglądaniem filmów przyrodniczych.

Jezioro Maltańskie

Wymieniając atrakcje dla dzieci w Poznaniu, nie można pominąć Jeziora Maltańskiego. Nie ma dziecka, które nie chciałoby pójść nad wodę, zwłaszcza gdy jest gorąco. W przypadku Jeziora Maltańskiego to nie problem, bo na jednym z jego brzegów usytuowane jest wygodne kąpielisko. Tuż przy jeziorze znajduje się ośrodek o wiele mówiącej nazwie „Termy Maltańskie”. To nie tylko baseny i zjeżdżalnie, ale też sauna i baseny solankowe z wodami termalnymi z lokalnych odwiertów.
Atrakcją jest też całoroczny stok narciarski. W jego okolicy latem organizowane jest darmowe kino.

Co warto zobaczyć z dzieckiem w okolicach Poznania?

Poznań, chociaż piękny, urokliwy i wart odwiedzenia, jest dość dużym i momentami głośnym miastem. Dlatego warto mieć w zanadrzu kilka ciekawych propozycji poza miastem. W ten sposób atrakcje dla dzieci w Poznaniu mogą być poszerzone o równie ciekawe okolice, w których być może jest nieco spokojniej. To ważne szczególnie w przypadku młodszych dzieci, dla których pobyt w dużym mieście może być męczący. Sam Poznań warto wówczas potraktować jako dobrą bazę wypadową do zwiedzania okolicy.

Kolej wąskotorowa i prawdziwa lokomotywa

Z Poznania do Środy Wielkopolskiej jedzie się samochodem około pół godziny. Warto odbyć tę podróż, by zaraz potem odbyć następną, zasługującą na miano podróży w czasie. To podróż kolejką wąskotorową ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla. Może nie byłoby to jakoś szczególnie ciekawe, zwłaszcza dla dzieci, gdyby nie fakt, że wagony w starym stylu ciągnięte są przez prawdziwą lokomotywę, która gwiżdże i wypuszcza parę. Wisienką na torcie jest ubrany w tradycyjny strój konduktor oraz bilety, które wyglądają bardzo retro.

Park Dzieje

Pod tą prostą nazwą kryje się niezwykły park rozrywki mieszczący się w Murowanej Goślinie około dwudziestu kilometrów od Poznania. A co się tu dzieje? Dzieją się… dzieje. Dzieje ludzi od czasów średniowiecznych do współczesnych. Na małych i dużych gości czekają między innymi warsztaty przybliżające życie w dawnych wiekach, prawdziwe średniowieczne katapulty, zamek rycerski, strzelnica, zabawa w poszukiwanie skarbu i mini zoo. Jak na prawdziwy park rozrywki przystało, trzeba sobie zarezerwować cały dzień na wizytę. To nie tylko zabawa, ale też nauka historii na żywo. Warto tu zaprosić zarówno młodsze dzieci, jak i te nieco starsze, a nawet licealistów.

Gród Pobiedziska

Na koniec przenieśmy się do grodu piastowskiego. Co prawda nie przetrwał on tysiąca lat, ale został zrekonstruowany i wygląda dokładnie tak, jak za czasów Mieszka I. Trudno wyrokować, co jest największą atrakcją, ale chyba zbrojownia, gdzie każdy może przymierzyć rycerską zbroję i wziąć do ręki miecz. Warto zajrzeć też na strzelnicę, gdzie można nie tylko postrzelać z łuku do tarczy, ale też poznać tajniki działania średniowiecznej katapulty. Można też wypróbować swoich sił i wystrzelić gigantyczną kulę na 200 m tak, jak czynili to dawni rycerze i wojowie. A dla odpoczynku plac zabaw, nieco unowocześniony, ale dobrze wpisujący się w konwencję epoki.