Polska branża meblowa już od kilkudziesięciu lat rozwija się prężnie w województwie wielkopolskim, gdzie czynnych jest wiele fabryk zatrudniających tysiące pracowników. Dlaczego to akurat ta część kraju stała się stolicą przemysłu meblowego? Jakie meble cieszą się największym zainteresowaniem i na co zwrócić uwagę, gdy samemu staje się przed ich wyborem?

Jak wygląda przemysł meblarski w Wielkopolsce na tle całego kraju?

Zagłębie meblowe znajdujące się w województwie wielkopolskim słynie z masowej produkcji mebli i wielu miejsc pracy w prężnie rozwijających się fabrykach. Zapotrzebowanie na wyposażenie mieszkania w tym regionie jest takie samo, jak w każdej innej części kraju – sprzedaż lokalna jest dla mieszczących się tam firm jedynie maleńkim ułamkiem ich dochodu. Meble z Wielkopolski znane są nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Znaczna większość towaru wysyłanego za granicę pochodzi oczywiście z wielkopolskiego zagłębia meblowego, które jest obszarem największego rozwoju przemysłu meblowego w kraju.

Wielkopolska to stosunkowo biedne województwo; sam powiat kępiński, uważany za największe skupisko przedsiębiorstw produkujących meble, jest jednym z najbiedniejszych powiatów w całej Polsce. Mimo wszystko mieszkańcy tego regionu nie mogą narzekać na trudności ze znalezieniem stałego miejsca zatrudnienia. Stale rozwijająca się w tym miejscu branża meblowa zapewnia tysiące miejsc pracy. Korzystają z nich nie tylko mieszkańcy Kępna i okolic, ale także osoby dojeżdżające z pobliskich powiatów, województw, a nawet krajów. Zagłębie meblowe zatrudnia wielu obywateli Ukrainy, którzy chętnie zgłaszają się pracy i sprowadzają do Wielkopolski całe rodziny.

Rynek meblarski w Polsce opiera się na solidnym filarze, jakim są wielkopolskie fabryki. Około 600 firm znajdujących się w okolicy Kępna tworzy meble na masową skalę, które następnie rozsyłane są do klientów hurtowych i detalicznych na terenie kraju i poza nim. Zagłębie meblowe pełne jest także przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem produktów i świadczeniem usług związanych z meblarstwem. Mowa między innymi o usługach tapicerskich czy stolarskich.

Co stoi za sukcesem firm z wielkopolskiego zagłębia meblowego?

Najstarsze meble pochodzące z wielkopolskich fabryk mają już ponad trzy dekady. Duże fabryki przekazywane są kolejnym właścicielom, w tym nierzadko dorosłym już dzieciom założycieli firm. Z pewnością można więc powiedzieć, że wiedza na temat zarządzania tego typu przedsiębiorstwem w polskim zagłębiu meblowym bywa przekazywane z ojca na syna. Firmy te powoli rozwijają się administracyjnie, sporadycznie wprowadzają istotne zmiany do swojej codziennej organizacji pracy i inwestują głównie w zwiększanie sprzedaży, a co za tym idzie również i produkcji.

Meblarstwo kwitnące w Wielkopolsce już w minionym wieku ściągnęło do tego województwa wiele osób chętnych do pracy. Rozwijające się fabryki początkowo zatrudniały po kilkadziesiąt pracowników – dziś największe z nich zapewniają kilka tysięcy miejsc pracy dla każdego, kto chciałby poznać przemysł meblarski od środka. Gdy chętnych do pracy wciąż przybywa, a wieść o możliwości znalezienia zatrudnienia w fabryce roznosi się po okolicy, firmy szybko zatrudniają wciąż kolejnych pracowników, przez co sprawnie się rozwijają i powiększają swoją działalność. Potrzebują one wówczas jedynie przychylnego rynku, na który mogą wypuścić swoje produkty, zapewniając sobie nieprzerwane działanie z uzyskiwanych dochodów.

Dlaczego to akurat meble z Wielkopolski zawładnęły okolicznym rynkiem? Trudno znaleźć pewną odpowiedź. Wpływ na sukces lokalnych wielkopolskich producentów mebli miało z pewnością wiele czynników, które trudno dziś doprecyzować. Aktualnie rynek meblarski w Polsce to w dużej mierze produkty pochodzące z okolic Kępna, choć co ciekawe, funkcjonujące tam fabryki większość towaru wysyłają za granice kraju. Sprzedając meble w hurtowych ilościach na terenie Europy, polski przemysł meblarski zapewnia sobie stałe dochody pozwalające na ciągły rozwój.

Do tego pasma powodzeń warto dodać także internetową sprzedaż detaliczną, która zaczyna stanowić coraz większy procent obrotu w branży meblowej. Wysyłka towaru bezpośrednio z magazynu to dla klientów znacznie mniej problemów z transportem masywnych mebli czy dojazdem do sklepu, który akurat ma na stanie upragniony model. To głównie ze względu na wygodę i niewielką ilość czasu, która potrzebna jest na zamówienie wybranych produktów przez internet, stacjonarne punkty sprzedaży odnotowują spadki sprzedaży na rzecz zakupów online.

Jakie meble produkowane w Wielkopolsce cieszą się największą popularnością?

Różne badania konsumenckie przeprowadzane na przestrzeni ostatnich lat pokazują, że najczęściej wybierane meble to modele przeznaczone do pokoju dziennego, kuchni, oraz sypialni. Meble do pokoju dziennego to między innymi różnego rodzaju półki, szafki, czy stoliki kawowe, które przydadzą się w salonie i wszędzie tam, gdzie zazwyczaj spędza się czas wolny w mieszkaniu. Meble kuchenne to popularne i funkcjonalne podwieszane szafki, kredensy, półki i całe komplety, które wykonuje się standardowych wymiarach lub projektuje na specjalne zamówienie. Wyposażenie potrzebne do sypialni to między innymi systemy przechowywania takie jak szafy, komody i półki. To w nich często zmieścić się musi cała posiadana odzież, pościel, ręczniki, a nawet dokumenty, czy biżuteria. Najważniejszy mebel w sypialni to jednak oczywiście łóżko wyposażone w materac, które różni się nieco od innych elementów wyposażenia – ma ono wielogodzinny bezpośredni kontakt z ciałem podczas snu, przez co jego wygoda istotnie wpływa na ludzkie zdrowie i samopoczucie.

Kompletne łóżko składa się tak naprawdę z trzech elementów – ramy, stelaża, oraz materaca. Za wygodę snu odpowiada oczywiście materac, który w przeciwieństwie do wielu innych elementów wyposażenia mieszkania zawsze powinien zostać dobrany pod kątem indywidualnych potrzeb. Łóżka pochodzące z Wielkopolski dobrze jest uzupełnić wysokiej jakości materacem firmy Hilding dopasowanym do rozmiaru ramy. Produkty pochodzące od tej marki to pełna różnorodność twardości powierzchni i materiałów wypełnienia materaca, które w różny sposób dopasowują się do ciała. Polska branża meblowa od lat zauważa, że klienci najchętniej wybierają produkty renomowanych i sprawdzonych marek z historią i doświadczeniem. Rosnąca popularność marki Hilding może być potwierdzeniem tej tezy – materace ortopedyczne takie jak modele Hilding Salsa, Rumba, lub Makarena, polecane są dziś do niemal każdego rodzaju i rozmiaru łóżka, jaki można dostać na polskim rynku.

Opracowane przez: zdrowykregoslup.pl