Poznań to miasto, które potrafi zachwycić. Wielowiekowe zabytki przeplatają się z nowoczesną architekturą, a atrakcja goni atrakcję. Zapraszamy na spacer po Poznaniu.

Atrakcje Poznania to nie tylko koziołki!

Słynne Poznańskie Koziołki to symbol miasta i pierwsza rzecz, jaka się z nim kojarzy. Nie są oczywiście żywe. Znajdują się na wieży Ratusza i codziennie w południe można zobaczyć, jak bodą się rogami. Pokazowi towarzyszy grany przez trębacza hejnał miasta. Koziołki są tak bliskie poznaniakom, że mają nawet swoje imiona: Pyrek (zapewne od pyrów, czyli ziemniaków) i Tyrek. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że ratuszowe koziołki są jedyną atrakcją w Poznaniu. Tak naprawdę w mieście jest tak dużo zabytków i miejsc, które są warte zobaczenia, że na zwiedzanie miasta przydałby się co najmniej tydzień urlopu, a i to nie gwarantuje, że zobaczy się wszystko. To miasto z bogatą i chlubną przeszłością. Urzeka historycznymi miejscami i całkiem nowymi atrakcjami. Miasto, które nigdy nie zasypia, ciągle prężnie się rozwija. Miasto, które jest ważnym węzłem komunikacyjnym i atrakcją turystyczną. Miasto, które po prostu trzeba zobaczyć i poczuć.

Jakie zabytki Poznania koniecznie warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Lista poznańskich zabytków jest tak długa, że nie będziemy jej tu przytaczać w całości. Tu, gdzie co druga kamienica jest zabytkiem, zobaczenie wszystkiego w czasie jednego pobytu graniczyłoby z cudem. Niemniej są miejsca, które obowiązkowo trzeba wpisać na listę zabytków do zobaczenia w pierwszej kolejności.

Stary Rynek w Poznaniu

Jak na miasto o wielowiekowej tradycji przystało, Poznań może poszczycić się posiadaniem własnego Starego Rynku, który liczy sobie blisko 800 lat. Niegdyś był sercem miasta i oczywiście targowiskiem. Dziś nikt nie prowadzi tu handlu obwoźnego, za to można podziwiać renesansowy Ratusz, odrestaurowane i pomalowane na różne kolory kamienice, kupić sobie oryginalną pamiątkę i dobrze zjeść. Na Starym Rynku znajdują się dwa muzea – atrakcje Poznania – które warto odwiedzić. Pierwsze to Muzeum Historii Miasta Poznania, które mieści się w Ratuszu. Drugie – Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 – mieści się w budynku starej wartowni.

Katedra Poznańska

Bazylika Archikatedralna Św. Piotra i Pawła w Poznaniu to nie tylko perełka architektoniczna, ale i najstarsza katedra w Polsce. Kto odwiedza Poznań po raz pierwszy, właśnie tu rozpoczyna zwiedzanie. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że zbudowano ją ponad tysiąc lat temu i od tego czasu stoi w niezmienionym kształcie. Tak naprawdę ten ostatni zawdzięcza powojennej rekonstrukcji, trzeba przyznać, że bardzo dokładnej. Zachował się np. wielki ołtarz wykonany przez artystów ze Śląska na przełomie XIV i XV wieku, barokowa ambona i chrzcielnica, spiżowe płyty nagrobne z okresu Gotyku i wczesnego Renesansu. Na zwiedzanie samej katedry warto przeznaczyć jeden dzień. To szczególne miejsce, bo to tu pochowano Mieszka I i pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. Są też liczne przesłanki wskazujące, że to właśnie w tu Mieszko I przyjął chrzest, choć nie da się tego jednoznacznie udowodnić.

Fara

Kościół Jezuitów zbudowany w epoce Baroku, a więc z niezwykłą dbałością o szczegóły oraz licznymi, niekiedy bardzo drogimi, zdobieniami. I chociaż dziś bogactwo i przepych nie robią na nas takiego wrażenia jak niegdyś, poznańska Fara nadal zachwyca i onieśmiela. Kunsztowne malunki na łukowatym sklepieniu, kolory dobrane w sposób, którego nie powstydziliby się dzisiejsi dekoratorzy wnętrz, nieskazitelne proporcje i w pełni zabytkowe wnętrze to kolejne argumenty przemawiające za odwiedzeniem Fary. Niewątpliwym wabikiem są koncerty organowe oraz fakt, iż Fara w przeciwieństwie do Katedry nigdy nie musiała być odbudowywana. Stoi w niezmienionym kształcie blisko 400 lat.

Zamek Cesarski

Niemy świadek tego okresu historii, o którym wolelibyśmy nie myśleć. Nietrudno zgadnąć, że przymiotnik „cesarski” odnosi się do cesarzy niemieckich i ściśle wiąże się z okresem zaborów. Faktycznie Zamek powstał na rozkaz cesarza niemieckiego i miał być symbolem pruskiej władzy w mieście. Wygrane Powstanie Wielkopolskie pozwoliło przejąć zamek przez Polaków, ale w czasie wojny znowu była tu siedziba Niemców, tym razem III Rzeszy. Dziś Zamek Cesarski to jeden z ważniejszych zabytków Poznania. Poza tym mieści się tu klimatyczne kino i kilka teatrów. W przestronnych salach organizowane są wystawy. Warto zarezerwować czas nie tylko na zwiedzanie zamku, ale też na spacer po zamkowych ogrodach.

Ciekawe miejsca w Poznaniu – co warto zobaczyć podczas pobytu?

Powyższa lista zabytków obejmuje zaledwie kilka najważniejszych, a przecież Poznań to nie tylko zabytki. To tętniące życiem miasto, centrum nauki, biznesu i rozrywki. W Poznaniu jest wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, nawet jeśli nie mają wielkiej wartości historycznej. Ciekawostki o Poznaniu kryją się w różnych nieoczywistych miejscach.

Muzeum Sztuk Użytkowych

Gratka dla dorosłych i dla dzieci. Muzeum inne niż wszystkie, bo nie rzeźby i obrazy są największą atrakcją, ale przedmioty codziennego użytku – meble i stroje oraz dodatki z różnych epok, kolekcja biżuterii i broni, ceramika, porcelana. Warto podkreślić, że to jedyna taka kolekcja w Polsce. A jeśli i to za mało, jest argument, który przemawia za odwiedzeniem tego muzeum – tu się nie tylko ogląda, ale i dotyka! I to całkiem legalnie!

Palmiarnia

Skojarzenie z palmami jest jak najbardziej słuszne, bo Palmiarnia to niezwykły ogród botaniczny. Oczywiście są tu palmy i inne gatunki roślin bliskie klimatom tropikalnym, ale nie tylko. Ogród podzielony jest na dziewięć pawilonów. Każdy z nich zaaranżowano tak, by był jak najbardziej zbliżony do określonej strefy roślinnej i klimatycznej. Dzięki temu można odnieść wrażenie swoistej podróży w czasie i przestrzeni. Palmiarnia równie dobrze oddaje klimat indyjskich lasów monsunowych, jak i tropikalnych wysp z palmami kokosowymi. Dość powiedzieć, że w tym niezwykłym ogrodzie botanicznym znajduje się ponad tysiąc gatunków roślin. Osobną gratką jest pawilon z rybami. W blisko czterdziestu akwariach mieszka aż 170 gatunków ryb. Można tu też zobaczyć kilkadziesiąt gatunków roślin wodnych.

Pomnik Starego Marycha

To ciekawostka raczej pomijana w przewodnikach, aczkolwiek bardzo lubiana przez turystów, którzy chętnie robią sobie zdjęcia na tle niecodziennego pomnika. Stary Marych jest postacią fikcyjną, stworzoną na potrzeby lokalnego radia. Jego najważniejszą cechą była doskonała znajomość poznańskiej gwary. Poznaniacy, kulturowo bardzo związani ze swoją ziemią i dumni z posiadania własnej gwary, postawili Marychowi pomnik. Stoi on u zbiegu ulic Półwiejskiej i Strzeleckiej.

Stary Browar

Niegdyś faktycznie był tu browar, ale dziś piwo się tu raczej sprzedaje, niż wyrabia. Stary Browar to unikalne centrum handlowe, w którym znajdują się nie tylko sklepy i kino. Wizyta tu to najlepsza odpowiedź na pytanie: Co robić w Poznaniu, gdy pada deszcz i nie tylko? Stary Browar łączy w sobie to, co najlepsze w handlu (znajdziemy tu butiki sieciówek i bardzo drogich marek) i kulturze – tu odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne w Poznaniu – koncerty, wystawy, eventy, pokazy, przeglądy itp. I co ważne – spora część to imprezy plenerowe, które odbywają się na dziedzińcu Starego Browaru lub w Parku Dąbrowskiego. Zwiedzając miasto i szukając ciekawostek o Poznaniu, warto pojawić się i tu.